Edunews.kz ақпарат агенттігі
Сөз және оның мағынасы. Омоним деген не?
Антоним,синоним, омоним сөздерді ажырату және мағынасын түсіну,сөйлеу барысында қолдану.
Сабақ негізделген оқу мақсаты
2.2.2.1-антоним,синоним, омоним сөздерді ажырату және мағынасын түсіну,сөйлеу барысында қолдану.
Барлық оқушылар: Мәтінді оқиды, жаттығуларды орындайды.
Көп оқушылар: Мәтіннің не туралы екенін айтады, сұрақтарға жауап береді,қарамен берілген сөздердің омоним, антонимін табады.
Кейбір оқушылар: Мәтіннен алған әсерін өз сөзімен әңгімелейді,мәтіндегі ойға өз ойын білдіреді. Сөздердің мағыналарын түсіндіреді.
-Мәтінді түсініп оқиды, не туралы екенін айтады.
-Мәтіннен алған әсерін әңгімелейді, қарамен берілген сөздердің антонимін табады.
-Көшіріп жазып, қарамен берілген сөздердің мағынасын түсіндіреді.
-Суретке қарап, суретшінің қатесін табады.
-Өлеңді мәнерлеп оқиды, не туралы екенін айтады. «Шымбұлақ» туралы білетіндерін ортаға салады.
-Суреттегі зат атауларын екі мағынада қолданып, сөйлемдер құрайды.
Тілдік дағдылар: ауызша, жазбаша
Терминология: Шымбұлақ, шың, құз
Сөз тіркестері: қолдың қары, бет алу
Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау, қарым-қатынас жасау қабілеті, денсаулық, достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету
Әдебиет, дүниетану, көркем еңбек
Электронды оқулық, интернет (смартфон) арқылы ойлау, сөйлеу, есте сақтау қабілеттерін дамыту
Сөз және оның мағынасы. Омоним, синоним, антоним сөздер
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер
Әрбір адам? Туысым,досым,жұрағат.
Әрбір сабақ? Үйрену.ұғу,ұлағат.
Әрбір ісің? Тірлік,тірек ,адамдық.
Әрбір сөзің? Шындық,бірлік,адалдық.
-Олай болса,балалар бүгінгі сабағымызды бастаймыз,әрбір ісімізге мұқият болайық.
Алдыңғы білімге саяхат. «Доп ортада» әдісі.
-Дыбыс пен әріптің айырмашылығы неде?
-Сөйлем нелерден құралады?
Кері байланыс. Күлімшелер тарату.
Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады.
Сабақтың мақсатын таныстыру.
Сабақта орындалатын іс-әрекеттермен таныстыру.
Оқулықпен жұмыс. «Оқы-топтас-бөліс»әдісі.
22-жаттығу. Тапсырма:Мәтінді тыңда. «Аяқталмаған ойын».
Мәтін тақырыбы бойынша мазмұнына болжам жасау
1.Мәтінді әр оқушы түсініп оқиды.
2.Мәтіннің мазмұнын бір-біріне түсіндіреді,тыңдайды.
3.Мәтін мазмұнын бір оқушы әңгімелейді.
-Бұл мәтін саған қандай әсер қалдырды?
-Сен олардың орнында болсаң, не істер едің?
-Қарамен берілген сөздердің антонимін тап.
Қорытынды.Ойында да татулық керек. Кіші үлкенді тыңдау керек, үлкен кішіге қамқор болу керек.
Кері байланыс. «Мадақтау»
Дәптермен жұмыс.23-жаттығу.Тапсырма: Көшіріп жазып, қарамен берілген сөздердің мағынасын түсіндір.
Күресте жең. Күре қар.
Жең-киімнің жеңі, жеңу, жеңіс
Қар-қолдың қары, ақша қар
Қорытынды.Айтылуы бірдей, мағыналары әртүрлі сөздерді омоним сөздер дейміз.
Кері байланыс.Жұптық бағалау.
Суретпен жұмыс.24-жаттығу.Тапсырма: Суретке қарап, суретшінің қатесін тап. Қай топ жылдам, әрі көп қателік табады?
Қорытынды. Адам әр жыл мезгіліне сай киіну керек.
Дәптермен жұмыс. 25-жаттығу.Тапсырма:Өлеңді көшіріп жаз.
Аппақ-аппақ шың, құзы!
Қуанбайтын кім бірақ,
1.Өлеңді қатесіз, мәнерлеп оқу.
2.Өлең жолдарындағы ұйқасты табу.
3.Шымбұлақ туралы білетіндерін ортаға салу.
1.Өлеңді тиісті дауыс ырғағымен мәнерлеп оқу.
2.Өлеңдегі сөйлемдердің түрлерін табу.
3.Шымбұлақ туралы білетіндерін айту.
1.Өлеңді тиісті дауыс ырғағымен мәнерлеп оқу.
2.Өлеңнен синоним сөздерді табу, салыстыру.
3.Шымбұлақ туралы білетіндерін ортаға салу.
Қорытынды.Еліміздің көрнекті жерлерін біліп, онымен мақтанып, көркеюіне үлес қосуымыз керек!
Кері байланыс. Қошеметтеу.
Шарты: Омоним, синоним, антоним сөздерді пысықтау.
Қорытынды.Ойында да ойланып жүрейік!
Оқулықпен жұмыс.26-жаттығу. Тапсырма:Суреттегі зат атауларын екі мағынада қолданып, сөйлем құра.
1.Заттың атауын 1-ші мағынада қолданып, сөйлем құрайды.
2.Заттың атауын 2-ші мағынада қолданып, сөйлем құрайды.
Қорытынды. Дыбысталуы бірдей, мағыналары әртүрлі сөздерді синоним сөздер дейміз.
Кері байланыс. Топтық бағалау.
Жұмыс дәптерлері №2
Компьютер, Imektep сайты
Рефлексия. « Бағдаршам» әдісі.
Джакаева Гулбакира Сайлауевна
-Бүгінгі сабақ ұнады ма?
-Қандай іс-әрекеттер, тапсырмалар саған ұнады?
-Сабақтың ұнамаған тұстары болды ма?
Саралау –Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
Бағалау — Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы байланыс
1.Мәтінді түсініп оқиды, не туралы екенін айтады.
2.Мәтіннен алған әсерін әңгімелейді, қарамен берілген сөздердің антонимін табады.
3.Көшіріп жазып, қарамен берілген сөздердің мағынасын түсіндіреді.
4.Суретке қарап, суретшінің қатесін табады.
5.Өлеңді мәнерлеп оқиды, не туралы екенін айтады. «Шымбұлақ» туралы білетіндерін ортаға салады.
6.Суреттегі зат атауларын екі мағынада қолданып, сөйлемдер құрайды
Топтық бағалау, «Екі жұлдыз, бір тілек»,«қошемет», мадақтау,күлімшелер тарату, жұптық бағалау
Оқушылардың денсаулығы мен қауіпсіздігіне көңіл бөлемін.
Сабақ /оқу мақсаттары шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылартуралыменің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
Источник статьи: http://edunews.kz/newsinedunews/1322-sz-zhne-ony-maynasy-omonim-degen-ne.html
«Омоним, синоним, антонимдерді қайталау» 5 сынып сабақ жоспары.
Международные дистанционные “ШКОЛЬНЫЕ ИНФОКОНКУРСЫ”
для дошкольников и учеников 1–11 классов
Оргвзнос: от 15 руб.
Тақырыбы: Омоним, синоним, антонимдерді қайталау
Іс- әрекет, мақсатқа жету әдіс- тәсілдерін таңдай білуге, өзін- өзі бағалай білуге тәрбиелеу;
Оқушының пәнге қызығышылығын арттыру, білім деген саналы көзқарастарын, танымдық, ізденімпаздық қабілеттерін қалыптастыру;
Оқушыларға деңгейлік тапсырмалар арқылы омоним, синоним, антоним сөздер туралы түсініктерін байқау, біліктілік деңгейлерін байқау.
Сабақтың түрі: қайталау
Сабақтың әдісі: қайталау, дамыта оқыту, тест, сұрақ- жауап, топтастыру.
Сабақтың көрнекілігі мен құрал-жабдықтары: компьютер, интерактивті тақта, кестелер, бағалау парақтары
І. Ұйымдастыру бөлімі.
Оқушылармен амандасу, түгендеу, сынып тазалығын қадағалау. Оқушыларды екі топқа бөлу.
Өткенді еске түсірсең,
Ешкімнің жоқ таласы
Сабақтың жүру барысы :
«Сөзден сөйлем» ойыны
ІІ. «Сиқырлы сұрақтар» ойыны
Топтар кезек- кезек сұрақтарға жауап береді
Лексика нені зерттейді?
Сөздің тура мағынасы дегеніміз не?
Ауыспалы мағына дегеніміз не?
Көп мағыналы сөздер дегеніміз не?
Омоним дегеніміз не?
Синоним дегеніміз не?
Антоним дегеніміз не?
Антоним сөздерге мысал
Синоним сөздерге мысал айт.
Омоним сөздерге мысал келтіріңдер.
Көп мағыналы сөздерге мысал жазыңдар.
ІІІ. “Кім тапқыр” ойыны
Ойынның шарты: жұмбақтар шешу.
Ерте тұрады бір қыз,
Кеш тұрады бір қыз.
Бір жансызға мінгеседі,
Үстінде ақ тақырдың із кеседі.
Оңға қарай оқысаң да бір халық,
Солға қарай оқысаң да бір халық .
Асты тігілген, үсті тігілген.
ІҮ. “Жасырынған сөздер”
Мына бос торкөздерге тиісті сөздерді қойсаңыздар, “Аяз би” ертегісінен үзінді оқи аласыздар.
Тапсырма: Үзіндінің ішінен антоним сөздерді табу.
. пен . жортқан білер.
. адам жала жауып аздырады,
. адам жол тауып оздырады.
Ү. «Сиқырлы дөңгелек» ойыны
Дөңгелекке жазылған сөздердің синонимдерін табу
Сұлу, батыр, сабырлы, ас, өң, жылдам.
ҮІ. “Адасқан сөздер” ойыны
І топ “Адасқан сөздерді” орнына қой және омонимдердің астын сызу.
1. Дейсің, қара, жағам,
2. Санды, Самат, бөле ме?
Мен, Сара, Самат, бөле ме?
ІІ топ “Адасқан әріптерді” орнына қой және омонимдердің астын сызу.
Үйге, кеш, келсем де.
ҮІІ. Сөздерге лексикалық талдау жасаңдар.
Батыр, жай, айт, жылы.
Көркем, түс, қара, бөле.
ҮІІІ. «Сөзден сөйлем» ойыны
Төмендегі сұрақтардың біріне жауап болатындай шағын мәтін жазыңдар.
Онда міндетті түрде антоним, синоним, омоним сөздер болуын ескеріңдер.
Анаңның туған күніне қандай сыйлық тартар едің?
Досыңның ерсі қылығын көрдің делік. Не істер едің?
Егер сенің қолыңа ғажайып сиқырлы таяқ түссе, қайтер едің?
Тест парақшаларына жауап береді.
1. Синонимі бар сөйлемді табыңыз.
А) Даңқ үшін, думан үшін қызмет етпе.
Ә) Біреуді мұқату, кеміту дұрыс емес.
Б) Сапардың аярлығы Сағиланы жирендірді.
2. Омоним болатын сөз қайсысы, көрсетіңіз.
3. Антоним сөздерді табыңыз.
4. Синоним сөздерді көрсетіңіз.
5. Омоним бола алатын сөзді табыңыз.
6. Антонимді табыңыз.
7. Ауыспалы мағыналы сөзді тап.
8. Ауыспалы мағыналы сөзді тап.
9. Белгілі бір тілдегі сөздердің жиынтығы қалай аталады.
10. Омоним дегеніміз не?
А) Мағыналары қарама — қарсы сөздер.
Ә) Мағыналары жақын, бірақ әртүрлі дыбысталып, жазылатын сөздер.
Б) Біркелкі дыбысталып айтылатын, бірақ мағынасы басқа-басқа сөздер тобы.
Синоним, антоним, омонимсөздері бар мақал-мәтелдер мен жұмбақтар жазып келу.
Выберите книгу со скидкой:
ОГЭ. География. Новый полный справочник для подготовки к ОГЭ
Математика. Новый полный справочник школьника для подготовки к ЕГЭ
Дошкольная педагогика с основами методик воспитания и обучения. Учебник для вузов. Стандарт третьего поколения. 2-е изд.
Считаю и решаю: для детей 5-6 лет. Ч. 1, 2-е изд., испр. и перераб.
Начинаю считать: для детей 4-5 лет. Ч. 1, 2-е изд., испр. и перераб.
Считаю и решаю: для детей 5-6 лет. Ч. 2, 2-е изд., испр. и перераб.
Пишу буквы: для детей 5-6 лет. Ч. 2. 2-е изд, испр. и перераб.
Русско-английский словарик в картинках для начальной школы
ОГЭ. Литература. Новый полный справочник для подготовки к ОГЭ
ЕГЭ. Английский язык. Новый полный справочник для подготовки к ЕГЭ
Рисуем по клеточкам и точкам
ЕГЭ. Информатика. Новый полный справочник для подготовки к ЕГЭ
БОЛЕЕ 58 000 КНИГ И ШИРОКИЙ ВЫБОР КАНЦТОВАРОВ! ИНФОЛАВКА
Инфолавка — книжный магазин для педагогов и родителей от проекта «Инфоурок»
VI Международный дистанционный конкурс «Старт»
- 16 предметов
- Для учеников 1-11 классов и дошкольников
- Наградные и подарки
Номер материала: ДВ-152960
Добавляйте авторские материалы и получите призы от Инфоурок
Еженедельный призовой фонд 100 000 Р
Не нашли то что искали?